„Összességében közelebb vagyunk-e a bővítéshez, mint a magyar-orosz megállapodás aláírásakor? 2016 elején úgy tűnik, hogy inkább messzebb, mint közelebb.
Az Európai Bizottság a beruházási tender elmaradása miatt kötelezettségszegési eljárást, a tiltott állami támogatás gyanúja és a környezeti adatok titkosítása miatt vizsgálatot folytat. Bármelyik az Európai Bíróság előtt végződhet, ahol akár az eddigi szerződések felbontására és a beruházás leállítására kötelezhetik a kormányt.
A projekt finanszírozására kijelölt Vnyesekonombank az orosz gazdaság mélyrepülése miatt a csőd szélére sodródott, valószínűleg képtelen lesz a 10 milliárd eurós hitel biztosítására. Ráadásul a bővítés gazdaságossága is végképp kérdésessé vált: még az orosz-magyar nukleáris együttműködési megállapodás tető alá hozásában is szerepet játszó Rothschild-csoport tanulmánya szerint is az áramárak megduplázódására lenne szükség ahhoz, hogy a tervezett beruházás valaha megtérüljön, az árampiacot viszont a tartós árcsökkenés jellemzi, ami tovább rontja a kilátásokat.
Paks II. jelen állás szerint egy súlyosan veszteséges, az uniós jogot számos ponton sértő, környezetkárosító, finanszírozási hátterét lassan elvesztő, és geopolitikai kockázatokat előidéző beruházás, amire a magyar GDP 15-20 százalékát készülünk elkölteni. Most kellene abbahagyni.”